הגדלת מזונות

בכל הנוגע לרווחה הכלכלית של משפחות חד הוריות, לתשלומי מזונות ילדים יש תפקיד מכריע.

בעוד שסכומי מזונות ילדים נקבעים בדרך כלל בהסכמי גירושין, ישנם מקרים שבהם ייתכן שההורה המשמורן יצטרך להגיש תביעה משפטית להגדלת התשלומים הללו. הדבר נכון במיוחד אם חלו שינויים משמעותיים בנסיבות של ההורה המשמורן או של הילדים.

  • כיצד מתנהל התהליך של הגדלת תשלומי מזונות הילדים?
  • מה העילות להגשת תביעות מסוג זה?
  • מה הגורמים שנלקחים בחשבון על ידי בית המשפט?

 

במאמר הבא ניתן מענה לשאלות הללו כדי לעשות סדר בנושא.

עורך דין צוואות וירושות

הנסיבות המובילות לצורך בהגדלת מזונות

הצורך בהגדלת דמי המזונות מתעורר כאשר ההורה המשמורן דורש תמיכה כספית נוספת מעבר למה שהוסכם או נקבע על ידי בית המשפט במקור. בקשות כאלה נעשות בדרך כלל באמצעות תביעה למזונות מוגדלים והופכות נחוצות כאשר לשינויים משמעותיים בנסיבות יש השלכות כספיות על ההורה המשמורן או על הילדים.

מהם תשלומי מזונות ילדים

מזונות ילדים הם חובה חוקית המוטלת על ההורה שלא הוגדר כמשמורן לפרנס כלכלית את ילדיו הקטינים או את המשרתים בשירות הצבאי או הלאומי.

תשלומים אלו מופנים להורה המשמורן. הכוונה המשפטית מאחורי מזונות ילדים היא להבטיח שילדים יוכלו לשמור על רמת חיים סבירה ללא הפרעה משמעותית בעקבות הגירושין של הוריהם.

קביעת סכום המזונות הראשוני

סכומי מזונות ילדים נקבעים בדרך כלל בהתחשב בהכנסה של שני ההורים. בעבר, נהוג היה לקבוע את דמי המזונות בהתבסס על הכנסת האב ביחס להכנסה של האם, אולם, בשנים האחרונות חל שינוי חוקתי, ודמי המזונות נקבעים בהתאם ליחס שבין השכר של שני ההורים. 

אין נוסחה קבועה לחישוב הסכום המדויק, אך בית המשפט לענייני משפחה שואף לשמור על רמת חיים סבירה לילדים בדומה למה שחוו לפני הגירושין.

מי יכול לבקש הגדלת מזונות ילדים

בישראל זכות חוקית לילדים קטינים להגיש תביעה למזונות מוגדלים באמצעות ההורה המשמורן. זכות זו ניתנת משום שתשלומי מזונות ילדים אינם מותנים בהסכמה הדדית בין ההורים.

עם זאת, בית המשפט לענייני משפחה ידון בתביעות כאמור רק אם יש ראיות לשינויים משמעותיים בנסיבות הילדים או ההורה המשמורן המצדיקים צורך בהגדלת המזונות.

הגשת תביעה להגדלת מזונות ילדים

כדי להניע את תהליך הגדלת מזונות הילדים, על המבקשים לפנות לבית המשפט לענייני משפחה ולהגיש בקשה להגדלת מזונות הילדים. מומלץ להיעזר בעורך דין לענייני משפחה וגירושין המנוסה בטיפול בתיקים מסוג זה, שכן הם יכולים להעניק הכוונה וליווי בהכנת הבקשה.

גישת בתי המשפט להגדלת מזונות ילדים

פסקי דין אחרונים בבתי המשפט בישראל הראו גמישות הולכת וגוברת בטיפול בבקשות להגדלת מזונות ילדים.

גמישות זו מכירה בצורך בהתאמת תשלומי המזונות כאשר שינויים באורח החיים של ההורה המשמורן והילדים הופכים את הסכום הנוכחי לבלתי מספיק לצורכיהם הבסיסיים.

בתי המשפט שואפים לפעול על פי עקרונות המוסר והצדק, ובכך לקדם התאמות הוגנות כשהן נתמכות בראיות.

קריטריונים לבחינת בקשות להגדלת מזונות ילדים

כאשר נבדקת בקשה להגדלת מזונות ילדים, בית המשפט לענייני משפחה שוקל מספר קריטריונים מרכזיים, לרבות גיל הילדים, הכנסתו של כל הורה וצרכיהם הספציפיים של הילדים.

בהתבסס על הראיות שהוצגו, קובע בית המשפט האם סכום המזונות הקיים נותר הוגן בהתחשב בנסיבות שהשתנו. אם צפוי עוול לתובעים, רשאי בית המשפט להורות על הגדלת דמי המזונות.

חשיבות הסיוע המשפטי בהגדלת מזונות

בעוד שמערכת המשפט הישראלית שואפת למנוע עוול למשפחות חד הוריות ולשמור על טובת הילדים, חשוב להכיר בכך שבתי המשפט לדיני משפחה מהססים לא פעם לאשר תביעות להגדלת מזונות הילדים.

בדרך כלל הם שומרים על פסיקת המזונות המקורית, אלא אם יש ראיות משכנעות לשינויים משמעותיים בנסיבות של ההורה המשמורן, המשמורת או של הילדים.

לכן, מומלץ מאוד לפנות לשירותיו של עורך דין דיני משפחה בעל מומחיות בהגדלת תביעות המזונות. עורך דין מוסמך יכול להעריך את תקפות התביעה ואת סיכויי הצלחתה.

לסיכום, 

חיוני להתייעץ עם עורך דין גירושין לפני הגשת תביעה להגדלת מזונות ילדים.

בתי המשפט לענייני משפחה בישראל נותנים עדיפות לרווחתן של משפחות חד הוריות וילדיהן, אך בדרך כלל הם דורשים הוכחה ברורה וחד משמעית לשינויים משמעותיים בחיי ההורה המשמורן, המשמורת או הילדים כדי לאשר העלאת מזונות. עורך דין גירושין מנוסה יכול לעזור להעריך את כדאיות התביעה, והאם קיימות ראיות מהותיות התומכות בה.

עו"ד שירה שואף דגן מתמחה בדיני משפחה, גירושין וגישור כבר יותר מ- 20 שנה. אם יש לכם שאלות או לבטים, אם אתם זקוקים למידע נוסף בנושא הגדלת מזונות או כל הנוגע לדיני משפחה וגירושין, אתם מוזמנים להשאיר פרטים או ליצור קשר בטלפון 054-6612299.

כאן מובטחים לכם ייעוץ מקצועי, ליווי אישי וטיפול מקצועי ודיסקרטי, כדי להבטיח שכל מהלך ייעשה בצורה הטובה ביותר עבורכם ועבור ילדיכם. 

לפרטים נוספים חייגו

גלי הופמן
גלי הופמן
23/02/2023
יחס אישי , מקצוענות
גלית מור יוסף
גלית מור יוסף
22/06/2022
עורכת דין שהיא קודם כל בן אדם ,מקצועיות שאין שני לה לא בכדי כל התיקים שלה מנצחים רודפת צדק ואמת כאשר טובת הילד עומדת לנגד עיניה נמצאת בתיקים הכי סבוכים ומוכיחה את האמת כל פעם מחדש באומץ וחוכמה עושה את הבלתי ייאמן
rinat shavit
rinat shavit
22/06/2022
כמו נווה מדבר, מצאתי עורכת דין ישרה, מקצועית ביותר, אדיבה, אנושית והוגנת. על רופאים אומרים:" מלאכים בלבן", אבל גם כאן עוסקים בדיני נפשות, ולכן לעורכת הדין שירה שואף דגן מגיע התואר:מלאכית בגלימת הפרקליט.
DIANA LEVI
DIANA LEVI
22/06/2022
עורכת דין משכמה ומעלה,נלחמת עבור לקוחותיה!

ייעוץ משפטי דיסקרטי בנושא משפחה

השאירו פרטים בטופס ואחזור אליכם בהקדם